Sporty pro psy a správné vybavení

 

Jak začít?


Základem je pořídit odpovídající a padnoucí vybavení pro psa i člověka. Uvědomit si, že to, co se nám líbí vzhledem, nemusí vždy sedět pejskovi.

Nejlepší variantou kde si postroj a další vybavení vyzkoušet je návštěva některého z trhů, výstavy či zavítat na závody, kde obvykle bývá i náš ManMat stánek. Nejen, že nabízíme zkoušku našich produktů v akci, ale také odborné poradenství.

Pokud nás nezastihnete naživo, neváhejte nám napsat na emailovou adresu dog@manmat.cz, kde vám ochotně poradíme. Při výběru správného vybavení nám vždy pomůže znát potřebné míry psa a například i jeho celková váha.

 

Pes a sport

Důležité je zvolit správný typ a velikost postroje. K tomu vám poslouží tabulky velikostí a popisy u jednotlivých postrojů v e-shopu.

V průběhu trénování bude u psa docházet k nasvalování a tedy je možné, že bude potřeba postroj měnit. Někdy se neubráníme mít pro jednoho pejska více než jeden postroj.

Další nutností je šňůra s amortizérem (gumovým tlumičem nárazů). Každá sportovní disciplína má svoji vlastní délku šňůry danou.

Canicross má z principu šňůry kratší délky než bikejoring a scootering. Nejdelší typy jsou pak používané především pro skijoring.

Určitě nezapomenout na botičky, které chrání povrch tlapek proti nepříjemnému odírání na nevhodném povrchu (asfalt, kamení,…).

V zimě mají pak funkci ochrany proti namrzání sněhu mezi prsty, což způsobuje obtížnost běhu. Důležité jsou také při drobných zraněních (např.: zatržení drápků,…). Botičky se prostě nikdy neztratí :)

 

Jak naučit psa tahat?

Nevyplácí se tlačit na pilu. Pozitivní přístup a nadšení jsou těmi nejdůležitějšími klíči k úspěchu.

Pejsek by se měl při zapřahání vždy těšit na běh samotný. Psa z počátku zapřaháme na krátké úseky a to třeba i na vzdálenosti 100 m.

Doporučujeme!

Pokud máte plemeno psa, které nemá běh úplně v krvi, je nejlepší najít si do začátku parťáka, který má již zkušenosti a jeho pes může být pro toho vašeho vhodnou motivací.

Když pes pochopí, co se po něm chce a bude ho bějhání bavit, můžete začít sportovat samostatně.

 

Trénink

Nejdůležitější je individuální přístup! Trénujeme s ohledem na možnosti vašeho psa a dle toho přizpůsobíme náročnost tréninku. S postupným zdokonalováním prodlužujeme délku i obtížnost trati.

Při tréninku je vhodné dělat přestávky, aby se měl pes možnost vydýchat a nabrat síly. Důležité je dbát na to, aby se tělo vašeho čtyřnohého atleta nepřehřívalo. Toto není radno podceňovat, jelikož přehřátí může vzniknout i v mrazivých teplotách. Tomuto problému lze však předejít a to správné přípravě před tréninkem.

Vhodné je krátké protažení svalů před i po tréninku. Nejdůležitější je ale pitný režim. Psa bychom měli před tréninkem 1 - 2 hodiny nechat pořádně napít (udává se 15ml/kg váhy psa).

Pokud by pes nechtěl pít, lze vodu ochutit například masem, konzervou či piškoty.

Psa můžete také před výkonem namočit, jako příjemné osvěžení. V chladných měsících se to však nedoporučuje.

Pokud potřebujeme po návratu z tréninku dostat ze srsti psa přebytečnou vlhkost, lze využít naši jedinečnou vysoušecí dečku. Během několika minut odvede přebytečnou vodu a vlhkost.

Frekvence tréninků se doporučuje 3 - 5x týdně, ale je to převážně na vašem vlastním uvážení a ambicích.

 

Člověk a psí sporty

Klíčem k pohodlnému a efektivnímu sportu se psem je správně zvolený sedák. Druhy sedáků jsou různé v závislosti na daném sportu a také co komu sedí. Sedák by vás při aktivním pohybu neměl omezovat v oblasti kyčlí a stehen. Nepříjemné zařezávání či drhnutí je nežádoucím faktorem.

Správně padnoucí sedák efektivně rozkládá tažnou sílu psa po obvodu vašehu pasu.

Na trhu se pohybuje mnoho variant sedáků. Některé jsou univerzálnější a vhodné pro více druhů sportů, jiné zase více specifické pro daný pohyb.