Dušan Erbs
24.01.2017

Dušan Erbs

Image 0 -

Představujeme Vám prvního člena MANMAT teamu, který je velmi úspěšným závodníkem v individuálních disciplínách.

Narodil jsem se v Hořicích v Podkrkonoší. Ovšem mým dlouholetým bydlištěm byl nádherný Hradec Králové, kde jsem „sportoval“ 28 let. Nyní bydlím v Praze, a to v přírodou obklopené a klidné Uhříněvsi. V oblasti vzdělání jsem po gymnáziu v Hořicích v Podkrkonoší absolvoval magisterské studium na Univerzitě Hradec Králové v oborech biologie a tělesné výchovy a sportu. V současné době působím profesně v oblasti veterinárních nutraceutik a jako trenér běžeckých škol v Praze, kde se i mimo běh věnujeme canicrossu. Jsem šťastně ženatý s manželkou Kateřinou a doma se snažíme vychovávat, vzdělávat a vést ke sportu dceru Sofii a syna Samuela.

Já osobně od základní školy provozuji atletiku, nyní na výkonnostní závodní úrovni. Jsem členem ligového klubu AC Pardubice. Mou doménou jsou dlouhé a střední běhy. Jako vedlejší sporty mi přináší potěšení běžecké i sjezdové lyžování, turistika, cyklistika, plavání. Kdysi jsem si zahrával i s letním biatlonem.

V roce 2003 jsem k závodnímu atletickému kolotoči přizval i canicross. Bylo to po semináři o mushingu, který pořádal tehdy v Hradci Králové Michal Merhaut ve spolupráci s firmou ManMat. Zprvu jsem začínal s mým prvním psem - kokršpanělem Doyllem, kterého jsem právě na zmíněném semináři oblékl do krásného červeného postroje ManMat a začala má tréninková éra canicrossu. Doyll vážil pouze okolo 10kg, ale byl rychlý. Takže vím, že canicross se dá běhat s každým psem - malým i velkým. Velkého jsem přibral pod střechu v roce 2005. Byl to skok opravdu razantní. Od desetikilového kokříka, ke čtyřiceti kilovému šumavskému závodnímu psovi Artušovi (varianta Evropského saňového psa) od Jirky a Lindy Suchých. Tehdy jsme si s Artušem vyběhli ihned titul Mistrů Evropy v roce 2006 a další významné úspěchy následovali – vicemistři světa a Evropy, několikanásobní Mistři České republiky v canicrossu. Naše týmová práce s Artušem, než odešel do psího nebe, byla zakončena ziskem titulu Mistrů světa v canicrossové štafetě v roce 2011. Nutno dodat, že u všech našich závodů a tréninků, a tedy i úspěchů, stála podpora firmy ManMat. Mushingové vybavení špičkové kvality českého výrobce mě nikdy nezklamalo nejenom v canicrossu, ale i v disciplíně skijering, kterou provozuji v zimním období. Skijering je pro mě příjemné zpestření zimní běžecké přípravy a pro psa je to vítaná změna v trénincích a závodech.                                                                                                                                 

Nyní máme doma následovníka Artuše. Opět jsme s manželkou vsadili na chovatelské zkušenosti rodiny Suchých a v roce 2014 si pořídili psa Merlina z linie po Artušovi, psa od výborné feny Jirky Suchého Bajči. S Merlinem jsme ihned první závodní sezonu vybojovali titul Mistrů republiky. O rok později (2016), po Evropském šampionátu v Novém Městě na Moravě, obohatily mou sbírku canicrossových medailí dva cenné kovy – stříbrná a zlatá medaile. Nesmím opomenout pro mě velmi cenný úspěch s Merlinem, a to vítězství na Mistrovství ČR ve skijeringu v roce 2016 na Horních Mísečkách. Opět u těchto kovů bylo canicrossové a skijeringové vybavení s dvojitým M a podpora firmy ManMat, včele s Jaroslavem Soumarem. V mushingovém sportu jsem členem sportovního klubu Děti Severu, který jsem s dalšími kolegy v roce 2007 zakládal a zastávám zde funkci předsedy SK.

Image 0 -

Image 1 -

Image 2 -